Klimatyzacja - czym jest i jak działa

Czym jest i jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to proces pozwalający na utrzymanie odpowiednich parametrów mikroklimatu pomieszczeń takich jak: odpowiednia temperatura powietrza i poziom wilgotności względnej. Różnorodność gałęzi przemysłu wymaga indywidualnego podejścia i ogromnej funkcjonalności montowanej klimatyzacji. Można powiedzieć, że klimatyzacja jest swego rodzaju uzdatnianiem powietrza.

Czym jest klimatyzacja?

Klimatyzacja kojarzy się z procesem chłodzenia powietrza, ale nie tylko. Systemy klimatyzacyjne doskonale sprawdzą się również przy ogrzewaniu lub też osuszaniu zbyt wilgotnego powietrza. Proces klimatyzacji składa się z kilku etapów, polegających na dostosowaniu takich parametrów jak:

  • temperatura;
  • poziom wilgotności;
  • czystość powietrza;
  • dystrybucja powietrza.

Klimatyzator cechuje się dużą mocą filtracyjną powietrza, dlatego rekomendowany jest w przypadku osób borykających się z licznymi alergiami. Klimatyzacja jest niezwykle funkcjonalnym systemem, dzięki któremu można ochładzać powietrze, czyli obniżać temperaturę, gdy jest za wysoka, lub też ogrzewać, aby cieszyć się optymalnymi warunkami cieplnymi. Klimatyzacja pełni również ważną funkcję wentylacyjną. Wymiana powietrza w pomieszczeniach przemysłowych jest bardzo istotna z punktu widzenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powietrze przechodzące przez system klimatyzacji podlega filtrowaniu, czyli oczyszczeniu ze szkodliwych substancji, kurzu, pyłów oraz dymu, dzięki czemu zapewnia krystalicznie czyste powietrze.

Klimatyzator to urządzenie, które opiera swoje działanie o właściwości termodynamiczne substancji takich jak: ciecze i gazy. Zmniejszenie ciśnienia gazu skutkuje obniżeniem jego temperatury. Z drugiej strony gwałtowny proces parowania znacznie ochładza ciecz.

Dodatkową korzyścią płynącą z systemu wentylacyjnego jest możliwość osuszania powietrza. Oznacza to, że w przypadku, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i pojawia się zagrożenie wzrostu pleśni i innych zanieczyszczeń, można obniżyć jego wilgotność do optymalnej wartości wynoszącej 40% – 60%. Gwarantuje to poczucie komfortu oraz pozwala łatwiej oddychać.

Klimatyzacja i wpływ na zdrowie

Zapewnienie prawidłowej konserwacji systemu klimatyzacyjnego, a także właściwe użytkowanie klimatyzatora powoduje, że klimatyzacja nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki montażowi skutecznych filtrów dodatkowo oczyszczają przepuszczane powietrze, co może przyczynić się do łatwiejszego oddychania i zmniejszenia objawów alergicznych. Dostępność filtrów do klimatyzatorów jest bardzo szeroka: od zwykłych typowo mechanicznych zatrzymujących drobinki kurzu, po niezwykle zaawansowane plazmowe, które usuwają nawet niektóre drobnoustroje chorobotwórcze, jednocześnie gwarantując sterylność powietrza.

Zasada działania klimatyzacji

W części klimatyzatora odpowiedzialnej za chłodzenie powietrza, zwanej parownikiem, jak wskazuje nazwa dochodzi, do procesu odparowywania substancji chłodniczej, przy jednoczesnym wykorzystaniu zysków cieplnych z danego pomieszczenia. W kolejnym etapie substancja chłodnicza w stanie gazowym przepływa do sprężarki, w której to w wyniku pracy wzrasta jej ciśnienie, jak również temperatura (pomiędzy 60 a 100 stopni Celsjusza). Gorąca para następnie przenoszona jest do skraplacza, gdzie dochodzi do jej ochłodzenie i skraplania. Następnie w formie cieczy przepływa do zaworu rozprężnego. Tutaj zarówno temperatura, jak i ciśnienie cieczy ulegają znacznemu zmniejszeniu. I tu można powiedzieć, że koło się zamyka. Ciecz trafia do parownika i cykl powtarza się na nowo. W międzyczasie, gdy powietrze przepływa pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, jest precyzyjnie oczyszczane, dzięki zamontowanym specjalistycznym filtrom, co pozytywnie wpływa na drogi oddechowe.

Proces pracy systemu klimatyzacji omówiony na przykładzie chłodzenia powietrza

Proces ochładzania powietrza przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności powietrze dzięki pracy klimatyzatora zasysa ciepłe powietrze pochodzące z danego pomieszczenia. Powietrze o wyższej temperaturze wtłaczane jest na znacznie zimniejszą chłodnicę, która obniża temperaturę powietrza do ustawionej wartości. Powietrze jest dodatkowo osuszane, w przypadku zbyt wysokiej wilgotności. Ostatnim etapem jest wdmuchiwanie przez system schłodzonego powietrza do pomieszczenia. Cykl jest w pełni powtarzalny, co pozwala na utrzymanie stałych warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniu.

Klimatyzacja przemysłowa – profesjonalne rozwiązanie dla procesów produkcyjnych

Praktycznie wszystkie procesy produkcyjne generują ogromne pokłady energii cieplnej. Dlatego tak ważna jest wentylacja przemysłowa i zagwarantowanie stałych warunków pracy, które jednocześnie będą odpowiednio dobrane do rodzaju produkcji. Stworzenie optymalnych warunków mikroklimatu w dużych fabrykach i halach nie należy do najłatwiejszych. Odpowiednia temperatura oraz poziom wilgotności są kluczowe nie tylko ze względów bezpieczeństwa pracowników, ale przede wszystkim muszą spełniać szereg warunków technologicznych. Z tą myślą powstała klimatyzacja przemysłowa.

Do podstawowych zadań klimatyzacji przemysłowej zalicza się dbanie o optymalne warunki związane z utrzymaniem parametrów powietrza (temperatura oraz poziom wilgotności) na wartościach, które są korzystne z punktu widzenia konkretnego procesu przemysłowego.

Gałęzie przemysłu cukierniczego, papierniczego czy też elektronicznego, wymagają szczególnych warunków, a efektywnie i bezpiecznie można pracować wyłącznie przy stałej, odpowiednio dobranej temperaturze oraz wilgotności powietrza.

Czym jest klimatyzacja pomieszczeń czystych?

Klimatyzacja pomieszczeń czystych ma miejsce wtedy, gdy wymogi dotyczące czystości powietrza są określone bardzo szczegółowo i w rygorystyczny sposób. Dobrym przykładem będzie przemysł farmaceutyczny, a także spożywczy, sale operacyjne czy ogólnie ujmując szpitale. W takich przypadkach montowana jest specjalistyczna klimatyzacja, która wyróżnia się jeszcze skuteczniejszą filtracją powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń oraz pozwala na utrzymanie całkowitej sterylności.

Rozwiązania klimatyzacyjne dla przemysłu

Specyfika konkretnej hali czy pomieszczenia jest głównym czynnikiem decyzyjnym z kwestii doboru oraz montażu systemu klimatyzacyjnego. Dlatego tak istotne jest indywidualne podejście do każdego zlecenia. Tylko zapewnienie pełnej kompatybilności klimatyzacji z procesem produkcyjnym, zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo dla ludzi pracujących na terenie zakładu pracy. Dodatkowo należy skupić się na takich kwestiach jak:

  • ochrona przez zbyt wysokim hałasem;
  • bezpieczeństwo przeciwpożarowe;
  • czystość, a nawet sterylność powietrza;
  • optymalna lokalizacja centrali klimatyzacyjnej z łatwym dostępem.

Klimatyzacja przemysłowa w zależności od potrzeb może składać się z pojedynczych urządzeń lub nieco bardziej złożonych układów. Zależy to w głównej mierze od powierzchni obszaru, który ma współpracować z klimatyzacją. Poszczególne mechanizmy klimatyzacyjne zazwyczaj działają wspólnie wraz z centralą wentylacyjną. Dlatego też oba te systemy nie mogą się wykluczać. Można to opisać na przykładzie, że w czasie gdy klimatyzacja chłodzi powietrze, to wentylacja nie powinna w tym samym czasie wprowadzać do pomieszczenia ciepłego powietrza. Jest to zwyczajnie niepraktyczne i bardzo nieekonomiczne.

Mając w planach instalację klimatyzacji, warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy na co dzień pracują w branży i wiedzą jak w optymalny sposób połączyć oba systemy (klimatyzacji oraz wentylacji), a także które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w konkretnym przypadku.

Podobne wpisy