Mity na temat skuteczności chłodzenia wyparnego

Istnieją błędne przekonania dotyczące wydajności chłodzenia wyparnego w porównaniu do klimatyzacji, chociaż udowodniono, że jest to skuteczne i zrównoważone rozwiązanie chłodzenia w porównaniu do klimatyzacji.

Chłodzenie ewaporacyjne tworzy wewnętrzny klimat zbliżony do subtropikalnego w porównaniu do klimatyzacji?

Klimatyzacja chłodzi i odwadnia powietrze. Głębokie chłodzenie powoduje kondensację wilgoci zawartej w powietrzu na zimnym parowniku. Ochłodzone powietrze zawiera mniej wilgoci. Jest to komfortowe pod względem temperatury i wilgotności (30% – 60% zgodnie z OSHA), ale nie zawsze zdrowe. Aby zmniejszyć koszty energii, wentylacja jest minimalizowana.

Chłodzenie wyparne dwustopniowe jest bardziej skuteczne niż chłodzenie wyparne bezpośrednie, chłodzi znacznie głębiej i zapewnia aż o 70% niższą wilgotność w powietrzu dostarczanym. Co prowadzi do komfortowych poziomów temperatury i wilgotności. W przeciwieństwie do klimatyzacji chłodzenie dwustopniowe opiera się na dostarczaniu świeżego schłodzonego powietrza do budynku i usuwaniu zużytego powietrza na zewnątrz, co skutkuje komfortowym, zdrowym i świeżym środowiskiem wewnętrznym o typowym poziomie wilgotności między 40% a 60%. Nieco wyższy poziom wilgotności pomaga w ochronie przed wirusami i zapewnia komfort w walce z suchymi oczami i drapiącym gardłem.

Chłodzenie ewaporacyjne jest mniej skuteczne niż klimatyzacja w zapewnianiu komfortu ludziom w gorących i wilgotnych klimatach

To prawda, że jednostki chłodzenia ewaporacyjnego stają się mniej skuteczne w wilgotnych klimatach. Jednak chłodzenie ewaporacyjne dwustopniowe (bezpośrednie/pośrednie) może zapewnić głębsze ochłodzenie (o 4 do 7 ºC) niż chłodzenie ewaporacyjne bezpośrednie.

Połączenie dużej wentylacji i chłodzenia skutkuje przyjemnym środowiskiem pracy nawet w wilgotnym klimacie. Jeśli to nie jest wystarczające, można wybrać rozwiązanie hybrydowe łączące wentylację mechaniczną z chłodzeniem ewaporacyjnym

Kluczową zaletą chłodzenia ewaporacyjnego dwustopniowego jest to, że technologia staje się bardziej wydajna i działa lepiej w miarę wzrostu temperatury, w przeciwieństwie do klimatyzacji. W przypadku chłodzenia ewaporacyjnego dwustopniowego, współczynnik efektywności chłodzenia (COP) wzrośnie z 10 do 40 w miarę wzrostu temperatury. Typowy COP wynoszący 4 przy użyciu klimatyzatora spada do 2,5/3 w miarę wzrostu temperatury.

Chłodzenie ewaporacyjne jest skuteczne tylko wtedy, gdy wilgotność względna jest niska

Chłodzenie ewaporacyjne działa poprzez chłodzenie powietrza, pozwalając mu wchłonąć parę wodną. Może to wystąpić tylko wtedy, gdy wilgotność względna jest niska, a temperatura na zewnątrz jest poniżej temperatury WBGT.

„WetBulb Globe Temperature (WBGT)” to miara stresu cieplnego w bezpośrednim świetle słonecznym, która uwzględnia: temperaturę, wilgotność, prędkość wiatru, kąt padania promieni słonecznych i zachmurzenie (promieniowanie słoneczne). Różni się to od wskaźnika ciepła, który uwzględnia temperaturę i wilgotność i jest obliczany dla zacienionych obszarów.

W przypadku wysokiej wilgotności względnej efektywne chłodzenie można osiągnąć, łącząc chłodzenie ewaporacyjne dwustopniowe z małym systemem mechanicznego chłodzenia. Ten pół-hybrydowy system chłodzenia ewaporacyjnego wyróżnia się jako optymalne rozwiązanie w przypadku wysokiej wilgotności względnej.

Dzięki temu pół-hybrydowemu systemowi, hala produkcyjna lub budynek można odpowiednio chłodzić przez cały rok, nawet w miesiącach o wysokiej wilgotności, nie tracąc rozległych korzyści związanych z oszczędzaniem energii w przypadku chłodzenia ewaporacyjnego dwustopniowego.

Zrównoważona kontrola klimatu dla dużych budynków

Wiosną, zimą lub jesienią system IntrCooll inteligentnie wykorzystuje powietrze zewnętrzne do wentylacji i chłodzenia. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta powyżej 18-22°C, system IntrCooll przełącza się na dwustopniowe chłodzenie wyparne.

Klimatyzacja Przemysłowa

Urządzenie do klimatyzacji hal przemysłowych, produkcyjnych, przemysłowych i magazynów

Wentylacja klimatyzacja hal 4seasons

Wentylacja Przemysłowa

Urządzenie do wentylacji przemysłowej hal produkcyjnych, przemysłowych i magazynów

Chłodzenie
wstępne

Wstępne schładzanie powietrza dla gotowych instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych hal

Powietrze zewnętrzne jest chłodzone w pierwszym etapie za pomocą zimnej wody recyrkulacyjnej i dalej schładzane przez bezpośrednie odparowanie w drugim etapie. IntrCooll zapewnia do 40 kW mocy chłodniczej przy zużyciu 1 kWh energii elektrycznej. Współczynnik efektywności energetycznej IntrCooll EER (Energy Efficiency Ratio) może sięgać nawet 40. Ten tak zwany EER jest o 10 razy wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów chłodzenia.

Zimą opatentowany przez Oxycom system kontroli klimatu IntrCooll można połączyć z naturalną skrzynką wentylacyjną (bez wentylatorów wyciągowych) i modułem odzyskiwania ciepła do ponownego wykorzystania ciepła. Dodatkowe ogrzewanie można zapewnić poprzez połączenie modułu odzysku ciepła z pompą ciepła.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *