Wpływ wentylacji przemysłowej i poziomu wilgotności w pomieszczeniach na rozprzestrzenianie się wirusów

Wpływ wentylacji i poziomu wilgotności w pomieszczeniach na rozprzestrzenianie się wirusów

Jako pracodawca chcesz zaoferować pracownikom i klientom możliwie najbezpieczniejsze środowisko i zminimalizować ryzyko zakażenia. Dobra wentylacja, filtracja i wilgotność ograniczają rozprzestrzenianie się patogenów, także nowego koronawirusa. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak wirusy mogą się rozprzestrzeniać w środowisku pracy i co możesz zrobić, aby temu zapobiec.

Rozprzestrzenianie wirusów

Wirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu. Podczas kaszlu i kichania wirus wydostaje się z nosa, gardła lub płuc i dostaje się do powietrza drogą kropelkową. Ludzie mogą wdychać te kropelki i zarazić się.

Naukowcy z Yale wskazali ważny powód, dla którego ludzie częściej chorują, gdy są wystawieni na działanie wirusów w powietrzu: niska wilgotność. Oprócz środków higieny i dystansu społecznego, bardzo ważna jest zatem ochrona ludzi poprzez zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach.

„Według naukowców z Yale odpowiednia wilgotność może spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa”.

Zdrowa wilgotność

Suche powietrze jest często wytwarzane w budynkach ogrzewanych zimą. Doprowadzane do budynku świeże, zimne powietrze z zewnątrz jest suche. Ogrzewając powietrze, wilgotność względna spada jeszcze bardziej (do około 20%). To praktycznie wolne od wilgoci powietrze zapewnia całą przestrzeń dla wirusów, takich jak COVID-19, do rozprzestrzeniania się na większą odległość. Ponadto wirusy dłużej przeżywają w suchym powietrzu, co zwiększa ryzyko chorób.

Stopień wilgotności w stosunku do wilgotności pomieszczenia

Prof. dr Akiko Iwasaki z Yale stwierdza, że przy wilgotności względnej około 50% wdychane wirusy są odpychane i generowane są silne odpowiedzi immunologiczne. Nasz układ odpornościowy jest mniej zdolny do obrony przed patogenami w suchym powietrzu. Organizm broni się między innymi błonami śluzowymi dróg oddechowych. Suche powietrze sprawia, że śluz i rzęski (które pokrywają błony śluzowe) w jamie ustnej są mniej zdolne do wykonywania swojej pracy. Wibrujące włosy w drogach oddechowych transportują zanieczyszczony śluz. Suche powietrze powoduje, że śluz w ustach jest „lepki”. Utrudnia to ruch włosia i utrudnia usuwanie niechcianych intruzów.

Kiedyś postawienie na kuchence naczynia z wodą w celu utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności było całkiem normalne. Przez długi czas nie zwracano na to uwagi. W nowoczesnych domach i budynkach nacisk kładzie się głównie na temperaturę, a mniej na zdrową wilgotność powietrza.

Maksymalna wentylacja

Temperatura w pomieszczeniach jest postrzegana jako ważny czynnik wpływający na komfort człowieka. Wentylacja i wilgotność powietrza są często ignorowane. Ustawodawstwo zapewnia tylko niezbędną ilość świeżego powietrza na osobę. Powodem tego jest to, że większa wentylacja generuje większe zużycie energii. Podczas kryzysu koronowego coraz częściej uznaje się, że maksymalna wentylacja przemysłowa jest ważnym czynnikiem dla zachowania zdrowia podczas przebywania w miejscu pracy, oprócz wspomnianej wcześniej wilgotności względnej wynoszącej 50%.

Wentylacja zapewnia oczyszczanie powietrza, co zmniejsza liczbę cząsteczek wirusów, zgodnie z REHVA. Dodając czyste powietrze z zewnątrz, rozcieńczasz i wypierasz zanieczyszczone powietrze w budynku. Im częściej pomieszczenie jest wentylowane na godzinę, tym czystsze staje się powietrze.

Rozwiązania z branży

Ważnym zadaniem branży HVAC jest optymalizacja technologii w celu spełnienia powyższych wymogów bez zwiększania zużycia energii. Ciekawe wyzwanie dla wszystkich producentów.

Aby kontrolować zużycie energii, do istniejących systemów chłodzenia często dodaje się tylko ograniczoną ilość świeżego powietrza.

Technologia Oxycom opiera się na maksymalnej wentylacji, aby odprowadzić ciepło z budynku i doprowadzić temperaturę do przyjemnego poziomu.

Naturalny proces pośredniego / bezpośredniego odparowania adiabatycznego jest do 90% bardziej wydajny niż istniejące systemy mechaniczne. Częsta wentylacja pomieszczeń przemysłowych świeżym powietrzem, a tym samym optymalizacja wilgotności, zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów i zapewnia zdrowe i komfortowe środowisko pracy.

Podobne wpisy