Wentylacja budynków ważniejsza niż mycie rąk

Odpowiednia wentylacja budynków ważniejsza niż mycie rąk?

Obecnie koronawirus jest wyzwaniem dla wszystkich. Razem staramy się jak najszybciej ponownie uruchomić społeczeństwo w bezpieczny sposób. Różne badania wykazały, że odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest potencjalnie ważniejsza niż ciągłe mycie rąk. Naukowcy i wirusolodzy twierdzą, że wirusy łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu poprzez aerozole, drobne kropelki.

Czym są aerozole?

Aerozole to ciekłe lub stałe cząsteczki unoszące się w powietrzu. Mogą być wszędzie i mogą być wykonane z wszystkiego, co jest wystarczająco lekkie, aby się unosić, na przykład z dymu, wody lub śliny. Aerozole są uwalniane na przykład, gdy ktoś oddycha lub mówi. Mogą być mikroskopijnie małe lub na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem. Ze względu na mały rozmiar i niewielką wagę cząsteczki te mogą rozprzestrzeniać się daleko i pozostawać w powietrzu przez długi czas.

Zwiększone ryzyko przenoszenia wirusów poprzez aerozole

Badania wykazały, że te małe kropelki mogą zwiększać ryzyko przeniesienia koronawirusa. Prof. dr Bonn z UvA mówi na ten temat: „Najmniejsze kropelki (aerozole) mogą dostać się głębiej do płuc, zgodnie z eksperymentami z maszyną imitującą płuca. Może to oznaczać, że aerozole mogą uczynić człowieka bardziej poważnie chore niż większe kropelki, które wbijają się w gardło ”.

Jak ważna jest wentylacja?

Infekcje są bardziej prawdopodobne w słabo wentylowanych budynkach. Niemiecki czołowy wirusolog Christian Drosten, doradca kanclerz Merkel, powiedział dla Deutschlandfunk, że należy zwrócić większą uwagę na rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się wirusa, ponieważ występuje nie tylko infekcja kroplowa, ale także infekcja aerozolowa. Wirusolog Christian Drosten:

„Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest tak samo ważna jak mycie rąk”.

Aerozole mogą gromadzić się w miejscach niedostatecznie wentylowanych. Różni naukowcy uważają to teraz za ważną drogę dla możliwych infekcji. Niemniej jednak znaczenie prawidłowego wietrzenia / wentylacji było do tej pory ograniczone, nawet jeśli ten problem można łatwo rozwiązać.

Świeże powietrze w budynkach

W przypadku wielu budynków istnieje duża wątpliwość jeśli chodzi o odpowiednie rozwiązanie wentylacyjne. Oznacza to, że skuteczna wentylacja budynków nie jest rzeczą, której przykłada się uwagę, na jaką zasługuje.

Prof. dr Martin Kriegel: „Jakość powietrza w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę. W zasadzie można powiedzieć, że przy typowej wentylacji w budynkach mieszkalnych i biurowych patogeny pozostają w pomieszczeniu przez wiele godzin. W związku z tym ogólnie zaleca się stały dopływ świeżego powietrza ”.

Podobne wpisy