Chłodzenie wyparne w klimatyzacji

Upał może być twoim świetnym sprzymierzeńcem, gdy spędzasz urlop na plaży. Niekoniecznie jednak chciałbyś doświadczyć wysokich temperatur w swoim salonie lub miejscu pracy. Istnieje wiele sposobów na zaradzenie w takiej sytuacji. Najczęściej stosowaną metodą jest znana wszystkim klimatyzacja. W tym artykule przyjrzymy się bliżej chłodzeniu wyparnemu, wykorzystywanemu w nowoczesnych systemach klimatyzacji.

Technologie klimatyzacji

Warto wiedzieć o tym, że istnieją różne typy klimatyzatorów. Każdy może wybrać rodzaj odpowiedni dla siebie, sugerując się wadami i zaletami. Niestety różnorodne cechy tej aparatury, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzatora bardzo często, wprowadzają w zakłopotanie. Poniżej przyjrzymy się klimatyzatorom wyposażonym w funkcję znaną jako „chłodzenie wyparne”. Jest to jeden z najpopularniejszych typów wybieranych przez właścicieli domów jednorodzinnych w trakcie lata. Przeanalizujmy zatem, czym różni się system chłodzenia wyparnego od klasycznej klimatyzacji.

Różnica między zwykłymi jednostkami klimatyzacyjnymi i chłodzeniem wyparnym

Chociaż urządzenia te wykonują to samo zadanie, robią to na dwa różne sposoby:

Klasyczne klimatyzatory

Klasyczny klimatyzator to urządzeniem najczęściej w kształcie pudełka. Jeżeli chodzi o specyfikę jego działania, zasysa on ciepłe powietrze z pomieszczenia, chłodzi je, po czym wydmuchuje schłodzone powietrze. Klimatyzator osiąga to za pośrednictwem części znanej jako wężownica i skraplacz. Skraplacz schładza powietrze zassane do wewnątrz klimatyzatora i wypuszcza schłodzone poprzez węża wylotowego, który odprowadza ciepło. Zimne powietrze zostaje wówczas wypchnięte do otoczenia wokół klimatyzatora, dzięki czemu możemy poczuć ulgę w upalne dni. Schłodzone powietrze zostaje rozprowadzone po domu, hali przemysłowej lub biurze w zależności od miejsca, w którym umieścimy klimatyzator. Proces zasysania ciepłego powietrza, schładzania go i wypuszczania na zewnątrz jest powielany przez klasyczny klimatyzator do momentu uzyskania zadowalającej temperatury lub po prostu odłączenia źródła zasilania.

Klimatyzacja wyparna

Chłodzenie wyparne działa nieco inaczej niż klasyczny system, który odprowadza ciepło z powietrza i wydmuchuje chłód. Chłodnica wyparna wykorzystuje system nasączonych wilgocią podkładek. Podczas procesu zasysania ciepłego powietrza do wnętrza klimatyzacji wyparnej, urządzenie przesyła ciepłe powietrze przez ustawiony wewnątrz szereg nasączonych wodą podkładek. Dzięki temu klimatyzacja wyparna nie tylko odprowadza ciepło, ale także wydmuchuje parę wodną, która nawilża otoczeniem wraz z wypychaniem schłodzonego powietrza. Proces parowania zapewnia efekt ulgi podczas suchych, ciepłych dni w środku lata.

Zatem na czym tak naprawdę polega różnica w działaniu powyższych klimatyzatorów?

Główną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że klasyczne klimatyzatory wyciągają wilgoć z powietrza, zasysając je. Z kolei system chłodzenia wyparnego w klimatyzacji działa zupełnie za odwrót. Dodaje on wilgoć do powietrza, które równocześnie schładza. Cyrkulator powietrza w systemie wyparnym nieustannie wytwarza delikatną bryzę wody, która pozwala nam schłodzić się efektywniej schłodzić.

Najlepszy klimat dla systemów klimatyzacji wyparnej

Zwykłego klimatyzatora najlepiej jest używać w pomieszczeniach o zamkniętej, ciągłej cyrkulacji powietrza. Możemy do nich zaliczyć biura, pokoje w domach jednorodzinnych lub blokach. Ponieważ chłodzą naszą przestrzeń, osuszając pomieszczenie, systemy te sprawdzą się najlepiej w wilgotnym środowisku. Klimatyzator nieustannie zasysa cząsteczki wody wraz z odprowadzaniem ciepła z powietrza, dlatego też będzie on idealnym wyborem dla osoby, która ma wilgoć w swoim pokoju lub miejscu pracy. Ważne jest również, aby obszar pracy klimatyzatora był zamknięty. Przykładem niezbyt dobrego umiejscowienia klimatyzatora jest garaż. Pomieszczenie nie jest zazwyczaj szczelnie domknięte, dlatego też schłodzone powietrze wydostanie się po prostu na zewnątrz.

W trakcie suchych, słonecznych dni, zwykły klimatyzator może być kiepskim pomysłem z uwagi na to, że będzie odprowadzał z powietrza wilgoć, której i tak nam brakuje. Chłodnica wyparna jest w tym wypadku lepszym wyborem, ponieważ oprócz tego, że zapewnia chłodny przepływ powietrza, dodatkowo nawilża pomieszczenie.

Z kolei system chłodzenia wyparnego, jest niemal nieskutecznych w wilgotnych miejscach. Skoro powietrze jest już wypełnione wilgocią, dodatkowe działanie ze strony chłodzenia wyparnego w niczym nie pomoże. W wilgotnych pomieszczeniach nie zaleca się stosować urządzeń, które dodadzą jeszcze więcej wilgoci do powietrza.

Zalety chłodzenia wyparnego

Chłodzenie wyparne tak jak już wspomnieliśmy powyżej, stosuje dokładnie odwrotną metodą schładzania powietrza do tej używanej przez klasyczne klimatyzatory. Korzyści związane z użyciem tych urządzeń są bardzo różne.

Klimatyzacja przemysłowa i chłodzenie hal

Technologia chłodzenia wyparnego stosowana jest także w przypadku chłodzenia hal oraz innych obiektów przemysłowych. W nieprzyjemnych, suchych miejscach, takich jak duszne hale pracownicze i magazyny, chłodzenie wyparne może poprawić komfort oddychania i zmniejszyć uczucie wysuszonego powietrza. Pomaga to nie tylko w odczuciu chłodu podczas ciepłych dni, ale także usuwa kłopoty związane ze swędzeniem oczu, skóry i bólem gardła spowodowane zbyt suchym otoczeniem.

Dodatkowo systemy chłodzenia wyparnego są dobrym rozwiązaniem nawet w niewielkich pomieszczeniach, jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem. Niewielkie chłodnice wyparne są zazwyczaj tańsze od zwykłych klimatyzatorów nawet podobnej wielkości

Zalety standardowych klimatyzatorów

Istnieje również kilka korzyści związanych z zakupem zwykłego klimatyzatora zamiast chłodnicy wyparnej. Korzyści są zauważalne szczególnie w przypadku osób, które żyją w wilgotnych pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ zwykły klimatyzator jest w stanie znacznie obniżyć poziom wilgotności powietrza. Inną zaletą klimatyzatorów jest szeroki wybór rodzajów klimatyzacji dostępnych na rynku.

Wyróżniamy między innymi:

Klimatyzatory przenośne

Świetny wybór dla osób w podróży. Klimatyzatory przenośne są sposobem na ochłodzenie niewielkich domów lub pojedynczych pomieszczeń w bloku. Oczywistą zaletą tego sprzętu jest to, że możemy go zabrać wszędzie ze sobą. Jest to również odpowiednia strategia dla osób, które poszukują sposobu na obniżenie rachunków za energię. Niektórzy wybierają przenośne klimatyzatory mimo tego, że nie podróżują, ponieważ można je przenosić bezpośrednio z pomieszczenia do pomieszczenia.

Klimatyzacja centralna

Jest to rodzaj klimatyzacji, który spotykamy najczęściej w dzisiejszych domach i biurach. Charakteryzuje się on chłodzeniem całego domu jednocześnie. Jest to sprzęt niezwykle drogi zarówno w instalacji, jak i naprawie oraz wymianie, dlatego niektórzy ludzie poszukują bardziej budżetowych rozwiązań. Mimo wszystko sprzęt ten jest świetną inwestycją z uwagi na efektywne działanie.

Wskazówki dotyczące chłodnic wyparnych

Zanim zdecydujemy się na klimatyzator ewaporacyjny, warto zasięgnąć informacji na temat konserwacji tego sprzętu. Bez względu na to, czy kupimy klasyczny klimatyzator, czy też ewaporacyjny, zawsze będziemy musieli poddać nasz sprzęt pewnym działaniom konserwacyjnym, aby posłużył nam jak najdłużej. W przypadku chłodnicy wyparnej ilość czynności konserwacyjnych zależy od rodzaju systemu. Jednostka montowana na oknie wymaga prostych działań wiosną i jesienią w celu przygotowania do użytkowania i przechowywania. W urządzeniu przenośnym filtry i kurtyny wodne wymagają czyszczenia co kilka tygodni, oprócz opróżnienia na koniec sezonu. Prawidłowa konserwacja urządzenia zapewni dłuższą żywotność maszyny i szybsze chłodzenie podczas użytkowania.

Podobne wpisy